Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu objawia się samoistnym wyciekiem moczu podczas czynności takich jak kaszel, kichanie, podnoszenie ciężkich przedmiotów lub inny wysiłek fizyczny powodujący wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Jest to jeden z najczęściej wystepujących rodzajów inkontynencji moczowej. Fizjoterapia uroginekologiczna i osteopatia ginekologiczna to metody, które potrafią nieinwazyjnie i skutecznie leczyć nietrzymanie moczu. Sprawdzają się także w rehabilitacji po zabiegach operacyjnych, związanych z wypadaniem narządów. 

Częste przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu

Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu należy przeprowadzić diagnostykę pod kątem niewydolności mięśni dna miednicy, m.in. zwieracza cewki moczowej. Mięśnie mogą być zbyt osłabione lub zbyt napięte, co zaburza ich funkcje i może prowadzić do mimowolnego gubienia moczu. Niewydolne MDM mogą być wynikiem np:

  • przebytej ciąży i porodu (lub kilku ciąż i porodów), 
  • urazu,
  • stanów zapalnych.

Okres okołomenopauzalny i wahania w gospodarce hormonalnej także sprzyjają występowaniu inkontynencji. 

Leczenie nietrzymania moczu zaczyna się od diagnozy problemu i identyfikacji przyczyny dolegliwości – tak aby wdrożyć właściwa terapię i ćwiczenia. 

Fizjoterapia uroginekologiczna w leczeniu nietrzymania moczu 

Fizjoterapeutka w naszym Centrum przeprowadzi badanie pacjentki, aby m.in. ocenić stan mięśni dna miednicy, zidentyfikować ewentualne napięcia i zaburzenia ruchomości mające wpływ na występowanie dolegliwości. Terapeutka stosuje metody manualne, a także pokazuje jak właściwie ćwiczyć. Zarówno terapia manualna jak i ćwiczenia dobrane są indywidualnie do potrzeb pacjentki. 

Osteopatia ginekologiczna w leczeniu nietrzymania moczu 

Osteopata przede wszystkim oceni, czy w obrębie całego ciała nie istnieją jakieś dysfunkcje lub zaburzenia równowagi, które mogą zaburzać właściwe funkcje układu uroginekologicznego. Specjalną uwagę poświęci obszarom: miednicy i dna miednicy, lędźwiowego odcinka kręgosłupa, macicy oraz pęcherza. Terapia osteopatyczna nakierowana jest na wszelkie restrykcje i napięcia, które maja wpływ na występowanie dolegliwości. Ten specjalista pracuje manualnie

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu – terapeuci:

Zuzanna Wolska fizjoterapeutka uroginekologiczna

Anna Gil D.O. osteopatka

Radosław Dukaczewski D.O. osteopata