W Centrum Osteopatii Osteoklinika w Warszawie zajmujemy się problemami zdrowotnymi specyficznymi dla kobiet. Osteopatia potrafi być bardzo skuteczna we wszelkich funkcjonalnych zaburzeniach pracy organizmu, w tym również w obszarze ginekologicznym.
Wskazania do osteopatii ginekologicznej
Osteopatia ginekologiczna zajmuje się szeroko rozumianym zdrowiem kobiet, a także szczególnymi okresami takimi jak ciąża i połóg oraz przekwitanie. Osteopata ginekologiczny, poprzez odpowiednio dobraną terapię manualną może poprawić funkcje układu rozrodczego, trawiennego czy hormonalnego. Uważność leczenia i mała inwazyjność sprawiają, że techniki przez nas stosowane są bezbolesne oraz bezpieczne w okresie ciąży. Do każdej pacjentki w Centrum Osteopatii Osteoklinika w Warszawie podchodzimy w sposób indywidualny, a nasza diagnostyka i terapia manualna opierają się na postrzeganiu organizmu jako funkcjonalnej całości.
Jak wygląda wizyta u osteopaty ginekologicznego
Celem osteopaty jest przywrócenie naturalnej ruchomości w obrębie macicy i generalnie ginekologicznych struktur anatomicznych. Osteopata ginekologiczny stosuje manipulacje w obszarze dna miednicy, które pozwalają strukturom w ciele uzyskać właściwe położenie i ruchomość oraz właściwie współgrać z układem hormonalnym. Osteopata ginekologiczny podczas szukania przyczyny dolegliwości, a następnie podczas wykonywanej terapii manualnej, nie koncentruje się jedynie na wybranym obszarze, ale podchodzi do ciała kompleksowo – bywa, że przyczyną problemu pacjentki jest dysfunkcja w oddalonej strukturze ciała. Przykładowo, osteopata wykonuje terapię czaszkową aby zrównoważyć system neurowegetatywny, który ma istotny wpływ na występowanie bólów głowy lub uderzenia gorącą w menopauzie. Podczas zabiegu, osteopata stosuje techniki zewnętrzne oraz, jeśli zachodzi taka potrzeba, wewnętrzne.
Równie istotne mogą być wskazówki dietetyczne oraz dotyczące suplementacji, usprawniające pracę układu trawiennego. Osteopata przykłada dużą wagę także do funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego.
Ogólne problemy ginekologiczne w jakich może pomóc osteopata:
- bolesne miesiączki
- zaburzenia miesiączkowania
- niepłodność, problemy z utrzymaniem ciąży
- wysiłkowe nietrzymanie moczu
- bolesne stosunki seksualne
- wulwodynia
- endometrioza
- obniżanie się narządu rodnego
- neuralgia nerwu sromowego
- zespół policystycznych jajników.
Dolegliwości w ciąży, w jakich może pomóc osteopata:
- bóle układu mięśniowo – szkieletowego
- drętwienia, obrzęki kończyn
- zgaga w ciąży
- nudności w ciąży
- bóle kręgosłupa
- rwa kulszowa
- wspomaganie prawidłowego ułożenia dziecka do porodu
- niwelowanie napięć mięśniowych i więzadłowych mogących utrudniać poród.
Więcej na temat > osteopatia dla kobiet w ciąży.
Dolegliwości okołoporodowe, w jakich może pomóc osteopata:
- bóle w okolicy kręgosłupa, miednicy
- praca z blizną po cesarskim cięciu
- praca z blizną po nacięciu krocza (epizjotomii)
- rozejście mięśnia prostego brzucha
- poporodowe dysfunkcje mięśni dna miednicy.
Zaleca się, aby ok 6 tygodni po porodzie kobieta udała się na wizytę do osteopaty ginekologicznego, który sprawdzi jak ciało wraca do równowagi po ciąży i porodzie oraz w razie potrzeby przeprowadzi odpowiednią terapię manualną.
Dolegliwości w okresie menopauzalnym, w jakich może pomoc osteopata:
- wspomaganie pracy układu hormonalnego, trawiennego oraz nerwowego.
Ból kręgosłupa w ciąży, bolesne miesiączki czy dysfunkcje mięśni dna miednicy jako wskazania do wizyty u osteopaty
Osteopata ginekologiczny w swojej pracy spotyka się z dolegliwościami dna miednicy – bólem, problemami urologicznymi takimi jak wysiłkowe nietrzymanie moczu. Terapia manualna u osteopaty ginekologicznego stosowana jest także w przypadku bolesnych miesiączek lub zaburzeń miesiączkowania. Do osteopatów zgłaszają się także kobiety w ciąży skarżące się na ból kręgosłupa, a po ciąży z bólem oraz/lub małą elastycznością blizny po nacięciu krocza lub po cesarskim cięciu.
Poprzez wyeliminowanie mechanicznej dysfunkcji leżącej u podstaw problemu pacjentki, osteopata ginekologiczny może zredukować ból wynikający z miesiączki lub ból podczas współżycia, złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego – ból brzucha, ból głowy, bóle miednicy. Osteopatia jest skuteczna w łagodzeniu bólu w endometriozie.
W przypadku problemów z zajściem w ciążę, także warto udać się do osteopaty ginekologicznego. Dla przykładu, w ciele mogą istnieć dysfunkcje tkankowe zaburzające ukrwienie narządów miednicy mniejszej, a także zaburzające odpływ krwi żylnej z tego obszaru, co skutkuje tworzeniem się zastojów żylnych i limfatycznych. Wpływa to negatywnie na funkcje układu rozrodczego. Osteopata poprzez swoją terapię manualną wpływa na przywrócenie naturalnych funkcji w obszarze układu rozrodczego.
Jak osteopata ginekologiczny może pomoc na rozstęp (rozejście) mięśnia prostego brzucha?
Rozstęp (rozejście) mięśnia prostego brzucha jest typowe dla wielu kobiet w trakcie ciąży i w okresie połogu. Podczas ciąży, mięśnie proste brzucha i kresa biała rozciągają się, aby zrobić miejsce dla rosnącego płodu. Po porodzie, rozstęp mięśnia prostego samoistnie się zmniejsza i w końcu zanika. Nie zawsze jednak się tak dzieje – jeśli rozejście wynosi 2 cm lub więcej 6 tygodni po porodzie, należy udać się do specjalisty. Osteopata sprawdzi, jak całe ciało wraca do równowagi po porodzie – m.in. oceni pracę przepony, postawę ciała, oceni rozkład ciśnień w poszczególnych jamach ciała. Następnie poprzez odpowiednią terapię manualną zoptymalizuje warunki, w których prawidłowo przebiega proces naturalnego schodzenia się mięśnia prostego brzucha.
> czytaj także > fizjoterapia uroginekologiczna
Osteopatia ginekologiczna w Centrum Osteopatii Osteoklinika w Warszawie:
Osteopatia ogólna dla kobiet w ciąży również Edyta Skolimowska D.O.