W Centrum Osteopatii Osteoklinika w Warszawie nad poprawą zdrowia i sprawności najmłodszych pacjentów pracuje doświadczony zespół osteopatów niemowlęcych i dziecięcych. Wykorzystując obszerną wiedzę z zakresu zdrowia dzieci, za pomocą odpowiednio dobranej terapii manualnej, osteopata pediatryczny eliminuje ból, napięcia i dysfunkcje u noworodków, niemowląt i starszych dzieci.
Kim jest osteopata pediatryczny?
Wyłącznie lekarz lub magister fizjoterapii po ukończeniu 5 – letnich studiów podyplomowych może zostać osteopatą. Osteopata pediatryczny dodatkowo przechodzi specjalne wieloetapowe szkolenie z zakresu osteopatii dziecięcej. W rezultacie, wykwalifikowany osteopata dziecięcy posiada rozległą wiedzę dotyczącą rozwoju dzieci, embriologii, ciąży, porodu i połogu. Jednocześnie, uważnie stosuje techniki manualne dostosowane do wieku i potrzeb młodego pacjenta. W swojej pracy z noworodkami, niemowlętami i starszymi dziećmi, osteopata łączy odpowiednio dobraną terapię manualną z wiedzą z zakresu medycyny, osteopatii i położnictwa.
Osteopata niemowlęcy – jak może pomóc Twojemu dziecku?
Nowo narodzone dziecko podlega działaniu sił mogących spowodować pojawianie się dysfunkcji w małym ciele. Może to wynikać z ułożenia w macicy (poprzeczne, pośladkowe) czy też zbyt wczesnego obniżania się głowy dziecka w brzuchu matki. Podczas samego porodu i przechodzenia dziecka przez kanał rodny dochodzi do dużej kompresji całego ciała dziecka. Czynniki utrudniające adaptację noworodka do niej to np. wywoływanie porodu lub szybkie opłynięcie wód płodowych. W przypadku komplikacji takich jak:
- długi, trudny poród,
- stosowanie ucisków na brzuch, vacuum czy kleszczy
- porodu zakończonego cesarskim cięciem
należy udać się z noworodkiem do osteopaty dziecięcego.
Jak pracuje osteopata niemowlęcy?
Osteopata niemowlęcy pracuje uważnie i bezpiecznie, aby sprawdzić czy w ciele dziecka pozostały napięcia wywołane ułożeniem w macicy lub porodem. Napięcia eliminuje za pomocą delikatnych technik osteopatycznych. Przyjmuje się, że do osteopaty niemowlęcego można się udać po pierwszym tygodniu życia dziecka. W przypadku wcześniaków należy kierować się dodatkowo masą i długością ciała oraz stanem ogólnym.
Zaleca się, aby udać się z noworodkiem do osteopaty dziecięcego także w przypadku, kiedy poród odbył się bez komplikacji – wczesne wykrycie ewentualnych napięć w ciele dziecka jest istotne w profilaktyce dolegliwości takich jak kolki niemowlęce, asymetrie ułożeniowe, zapobiega kształtowaniu się nieprawidłowych wzorców ruchowych.
W jakich dolegliwościach pomoże osteopata dziecięcy?
Typowe problemy wieku niemowlęcego, w jakich może pomóc osteopata to:
- asymetria ułożeniowa
- plagiocefalia (spłaszczenie główki)
- zaburzenia ssania i przełykania
- refluks żołądkowo-przełykowy
- kolki niemowlęce
- zaparcia
- asymetrie tułowia
- ograniczenia w ruchomości kręgosłupa i stawów
- kręcz szyi u dzieci
- wzmożone napięcie mięśniowe
- dysplazja stawu biodrowego
- uszkodzenie splotu ramiennego
- zagrożenie nagłą śmiercią łóżeczkową
- niedrożność kanalika łzowego
- zapalenie ucha środkowego
- przewlekłe zapalenia płuc
- przewlekle zapalenia oskrzeli
- częste infekcje wynikające z osłabionej odporności
- dzieci, które nie siadają samodzielnie do 10 miesiąca życia
- dzieci, które nie chodzą do 1,5 roku
- dzieci nadpobudliwe, płaczliwe.
Jedną z typowych przyczyn, dla której warto udać się do osteopaty dziecięcego, są zaburzenia ssania u noworodka. Ssanie jest czynnością, która wymaga skoordynowanej pracy różnych struktur w ciele – efektem ma być skuteczne przystawienie dziecka do piersi/butelki, uruchomienie przepływu mleka i przełknięcie pokarmu przez dziecko. Osteopata dziecięcy poprawia ruchomość odpowiednich struktur w ciele dziecka, tak aby mogło ono oddychać i przełykać w sposób rytmiczny. Jest to pomocne także w przypadku innej częstej dolegliwości u niemowląt – są to kolki niemowlęce. Usprawnienie m.in. ruchomości w obrębie ramion i klatki piersiowej, a przez to uzyskanie odpowiedniego oddechu i odruchu ssania, pomaga zredukować kolki gazowe u noworodka.
Osteopata dziecięcy doradzi jak nosić i pielęgnować niemowlę, aby kształtować odpowiednie wzorce ułożeniowe i ruchowe.
Osteopata dziecięcy – jak osteopata może pomóc starszemu dziecku?
W trakcie intensywnego wzrostu i rozwoju, organizm dziecka musi sprostać wielu wyzwaniom – pojawiają się urazy, infekcje, pojawia się ryzyko niewłaściwych wzorców posturalnych i motorycznych (np. poprzez długotrwałe siedzenie w ławce, przed komputerem). Osteopaci dziecięcy potrafią skutecznie pomóc organizmowi dziecka radzić sobie z wieloma z tych wyzwań.
Typowe problemy wieku dziecięcego, w jakich może pomóc osteopata dziecięcy to:
- ból głowy u dziecka (do 12 roku życia ok 90% dzieci doświadcza bólu głowy)
- bóle szyi u dziecka
- bóle mięśni u dziecka
- ból kręgosłupa u dziecka
- częste wybudzanie się w nocy
- wady postawy
- niewydolność posturologiczna u dzieci i nastolatków
- skolioza
- trudności z koncentracją
- osłabienie motoryczne
- wady zgryzu
- moczenie nocne
- trudności w nauce
- trudności ze snem
- nawracając infekcje
- problemy trawienne u dziecka
- astma dziecięca
- urazy.
Częste infekcje i uporczywy kaszel lub przeziębienia mogą być efektem utrudnionego drenażu żylnego i limfatycznego w obrębie głowy i klatki piersiowej. Może to prowadzić do napięć w obrębie kości, mięśni i tkanki łącznej – co z kolei zaburza krwi, limfy i funkcje nerwów. Osteopata dziecięcy dąży do zlikwidowania napięć i ich przyczyny. Anatomiczne struktury w ciele mogą pracować bez przeszkód, dzięki właściwemu drenażowi zatok, gardła, uszu i klatki piersiowej.
Jakie informacje należy przygotować na pierwszą wizytę u osteopaty pediatrycznego?
Bardzo ważne jest zebranie obszernego wywiadu dotyczącego okresu ciąży i porodu oraz zachowania dziecka podczas pobytu w szpitalu. Przed pierwszą wizytą u osteopaty dziecięcego w Centrum Osteopatii Osteoklinika w Warszawie warto przeanalizować poszczególne etapy, ponieważ może to znacznie pomoc w dotarciu do przyczyny dolegliwości. Następnym krokiem jest dokładne badanie kliniczne wykonywane w gabinecie. Osteopata poszukuje ograniczeń ruchomości w obrębie kręgosłupa i stawów, zmian w napięciu tkanek miękkich oraz różnic w gęstości tkanek okolicy czaszki i trzewi. Leczenie osteopatyczne jest nieinwazyjne, bezbolesne i przyjemne dla pacjenta. Drugi zabieg u osteopaty pediatrycznego w większości przypadków wykonywany jest tydzień – 2 tygodnie po pierwszej wizycie, aby organizm miał czas na wykorzystanie mechanizmów naprawczych. Jeżeli nie dochodzi do nawrotów dysfunkcji zaleca się wizyty kontrolne u osteopaty dziecięcego co 2tyg.-1msc. w pierwszym roku życia dziecka. Często do zlikwidowania problemu potrzebny jest jeden zabieg, ale należy śledzić rozwój umiejętności dziecka w poszczególnych etapach rozwoju. Każda wizyta kończy się zaleceniami do pracy z dzieckiem w domu. Ćwiczenia są dla dzieci uzupełnieniem terapii i zarazem dobrą zabawą, która pomoże w osiąganiu kolejnych etapów rozwoju.