Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się diagnozowaniem, zapobieganiem i leczeniem dysfunkcji w obszarze miednicy mniejszej u kobiet. Fizjoterapia uroginekologiczna skutecznie przywraca sprawność i funkcje w układzie moczowo-płciowym. Do fizjoterapeuty uroginekologicznego warto udać się szczególnie w okresie ciąży i po ciąży, gdyż wtedy właśnie pojawia się znaczna część dysfunkcji mięśni dna miednicy.

Czym się zajmuje?

Fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje diagnostykę i terapię w układach: płciowym, moczowym i pokarmowym. Zakres zgłaszanych dolegliwości jest bardzo szeroki, a fizjoterapeutka uroginekologiczna dobiera postępowanie zawsze indywidualnie do potrzeb pacjentki. Fizjoterapeutka uroginekologiczna poprzez terapię manualną i odpowiedni plan ćwiczeniowy ma na celu przywrócenie właściwych funkcji narządów i mięśni w obszarze dna miednicy.

Dla kogo jest przeznaczona?

Wizyta u specjalisty zajmującego się rehabilitacją uroginekologiczną wskazana jest dla kobiet, które doświadczają jakichkolwiek dolegliwości ze strony układu płciowego lub moczowego. Fizjoterapia uroginekologiczna oferuje skuteczną pomoc kobietom po cesarskim cięciu, nacięciu krocza, z nietrzymaniem moczu, bólem podczas stosunku, po zabiegach ginekologicznych lub urologicznych. Fizjoterapeutka uroginekologiczna pomoże przygotować się do porodu, a po porodzie pomoże przywrócić funkcje mięśniom dna miednicy.

Fizjoterapia uroginekologiczna jest też sposobem na naukę świadomej pracy z własnym ciałem – z dnem miednicy, wpływem postawy na ból kręgosłupa, odpowiednim oddechem. Do fizjoterapeuty uroginekologicznego warto udać się także bez żadnych dolegliwości, aby dowiedzieć się jak dbać o mięśnie dna miednicy. Profilaktyka w przypadku rehabilitacji mięśni dna miednicy to przede wszystkim dobre nawyki i odpowiednia wiedza na temat swojego ciała.

Fizjoterapia uroginekologiczna w dolegliwościach układu moczowego

Do fizjoterapeutki uroginekologicznej warto się udać w przypadku m.in. następujących problemów:

Fizjoterapia uroginekologiczna w dolegliwościach układu płciowego

  • obniżenie ścian pochwy, narządów miednicy mniejszej
  • bolesne stosunki, m.in. po porodzie
  • bóle miesiączkowe
  • wspomaganie leczenia niepłodności
  • rehabilitacja po zabiegach ginekologicznych lub urologicznych 
  • profilaktyka dysfunkcji mięśni dna miednicy. 

Fizjoterapia uroginekologiczna w dolegliwościach układu pokarmowego

  • zaparcia
  • nietrzymanie gazów, stolca
  • hemoroidy. 

Rehabilitacja uroginekologiczna – jak wygląda wizyta?

Wizytę rozpoczyna wnikliwy wywiad, następnie następuje badanie manualne. Fizjoterapeutka uroginekologiczna ocenia postawę i wzorce oddechowe. Bada stan powłok brzusznych i mięśnie dna miednicy – stosując techniki zewnętrze oraz wewnętrzne (per vaginam przez pochwę, per rectum przez odbyt). Badanie jest bezbolesne – fizjoterapeutka uroginekologiczna stosuje techniki na tyle delikatne, że mięśnie w reakcji na dotyk nie napinają się i pacjentka nie odczuwa dyskomfortu. Po badaniu specjalistka przechodzi do terapii manualnej. W razie potrzeby wykona masaż kręgosłupa czy masaż limfatyczny. Pokaże odpowiednie ćwiczenia – ćwiczenia na dno miednicy, na rozstęp mięśni brzucha, ćwiczenia oddechowe.

Rehabilitacja u fizjoterapeutki uroginekologicznej obejmuje:

  • postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne, terapię manualną, 
  • skorygowanie nieprawidłowych nawyków dnia codziennego (np. wstawanie z łóżka, trzymanie i karmienie dziecka, wizyty w toalecie, właściwy wzorzec oddechowy)
  • dobranie odpowiednich ćwiczeń, nauka właściwego ich wykonywania. 

Wsparcie w leczeniu niepłodności 

Wzmożone napięcie w obrębie dna miednicy lub zrosty po przebytych zabiegach – są to czynniki negatywnie wpływające na zajście w ciążę. Fizjoterapeuta uroginekologiczny pracuje z bliznami i zrostami, pomaga zniwelować napięcie mięśni dna miednicy, co jest istotnym wsparciem w leczeniu niepłodności. 

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży i po ciąży, rehabilitacja okołoporodowa

Ciąża jest okresem, w którym ciało doświadcza szeregu przemian anatomicznych i funkcjonalnych, wpływających na mięśnie dna miednicy. Dno miednicy rozciąga się w skutek działania hormonów oraz w wyniku zmian strukturalnych (przesunięty środek ciężkości ciała, przodopochylenie macicy). Dalej, ryzyko pojawienia się dysfunkcji w obrębie dna miednicy zwiększa się w wyniku porodu – statystycznie najbardziej w wyniku porodu siłami natury oraz z użyciem kleszczy czy vacuum. Poród w wyniku cesarskiego cięcia także jest wskazaniem do wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego – dno miednicy osłabia się w wyniku każdej ciąży. Warto także skonsultować z fizjoterapeutką uroginekologiczną stan blizny po cesarskim cięciu i ogólną ruchomość tkanek w obrębie miednicy.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny w ciąży i po porodzie – wskazania do wizyty:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu
  • rozstęp (rozejście) mięśnia prostego brzucha
  • cesarskie cięcie
  • nacięcie krocza
  • ból kręgosłupa i miednicy w ciąży
  • kształtowanie właściwych nawyków po porodzie – jak karmić i trzymać dziecko, aby nie szkodzić mięśniom dna miednicy, jak wstawać z łóżka, itp
  • bolesne współżycie po porodzie.

Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Wizyta nie wymaga przygotowania. Mogą istnieć nieliczne przeciwwskazania określone przez lekarza (są to np. pierwszy trymestr ciąży, ciąża zagrożona / nieprawidłowo przebiegająca). Pacjentka może przynieść aktualne badania ginekologiczne czy urologiczne, ale nie jest to wymóg.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

W Centrum Osteopatii Osteoklinika (Warszawa) zajmujemy się reedukacją mięśni dna miednicy i krocza. Fizjoterapeutka uroginekologiczna oceni kondycję mięśni dna miednicy oraz dopasuje indywidualne ćwiczenia mające na celu zmniejszenie rozstępu mięśnia prostego brzucha, wzmocnienie mięśni dna miednicy i core – mięśni głębokich pełniących funkcję stabilizacyjną dla kręgosłupa i miednicy.

fizjoterapia uroginekologiczna w gabinecie w Warszawie

Fizjoterapia uroginekologiczna w Centrum Osteopatii Osteoklinika w Warszawie:

mgr Zuzanna Wolska