Drętwienie rąk

Istnieje szereg powodów, które mogą prowadzić do drętwienia rąk. W większości przypadków nie są to poważne patologie, jednak powtarzające się, bolesne lub wybudzające w nocy dolegliwości wymagają konsultacji lekarskiej. W przypadku drętwienia rąk spowodowanego dysfunkcjami na poziomie mięśniowo-powięziowym lub niepatologicznymi zespołami uciskowymi nerwów obwodowych, leczenie osteopatyczne może skutecznie usunąć lub zmniejszyć dolegliwości. 

Możliwe przyczyny drętwienia rąk w nocy

Drętwienie rąk i nóg wiąże się z zaburzeniem przepływu impulsów nerwowych z poziomu rdzenia kręgowego do kończyny. Dolegliwości często nasilają się w nocy lub po nocy. Jest to związane z obniżonym drenażem żylnym i limfatycznym, co może prowadzić do zastojów wpływających na funkcje nerwów. Uczuciu drętwienia może towarzyszyć mrowienie, tymczasowy brak czucia lub możliwości ruchu ręką. Wszystkie nerwy i naczynia krwionośne w ręku mają swój początek w szyi. W drodze do palców, muszą minąć wiele struktur (m.in. mięśni, stawów czy powięzi), w obrębie których może dojść do ucisku i w efekcie do zaburzeń czuciowych. Uczucie drętwienia rąk w nocy może być spowodowane m.in. przez:

  • Uraz,
  • Schorzenia i dysfunkcje układu mięśniowo-szkieletowego, będące nieraz rezultatem przyjmowania długotrwale niewłaściwej pozycji ciała, 
  • Neuropatie, polineuropatie,  
  • Choroby rematyczne, 
  • Niedobory. 

Wskazania do leczenia w naszym centrum

Są to między innymi schorzenia i dysfunkcje takie jak:

  • Zespół górnego otworu klatki piersiowej  (inaczej zespół żebrowo-obojczykowy) – rejon obojczyka to miejsce, gdzie przebiega wiele istotnych naczyń i połączeń nerwowych. W przypadku urazu lub zmian powstałych w wyniku długotrwałej niewłaściwej postawy ciała, może dojść do podrażnienia nerwów lub naczyń. W rezultacie, odczuwane są dolegliwości w powiązanych anatomicznie obszarach ciała. 
  • Dysfunkcje lub zmiany zwyrodnieniowe w obrębie szyi, dyskopatia szyjnego odcinka kręgosłupa, rwa barkowa (ramienna) – restrykcje i dysfunkcje stawów, powięzi i mięśni w tym rejonie mogą wpływać na nerwy i naczynia ręki. Przepuklina krążka międzykręgowego w kręgosłupie szyjnym jest w stanie ucisnąć nerwy i spowodować objawy takie jak drętwienie czy mrowienie ręki. 
  • Zespół cieśni nadgarstka – w kanale nadgarstka przebiegają ciasno ścięgna mięśni zginaczy palców i nerw pośrodkowy. W wyniku zmian zapalnych czy przeciążeń dochodzi do ucisku na nerw pośrodkowy, co może skutkować zaburzeniem w jego odżywieniu, drętwieniem i mrowieniem w dłoni (bez małego palca). Przyczyną tej dolegliwości jest często długotrwałe wykonywanie powtarzalnych ruchów nadgarstka. 
  • Zespół kanału nerwu łokciowego – nerw łokciowy odpowiada za przewodzenie impulsów czuciowych do małego i serdecznego palca oraz do boku dłoni. Urazy, zmiany zapalne lub przeciążeniowe w okolicy kanału nerwu łokciowego mogą powodować ucisk na nerw. Rezultatem są zaburzenia czuciowe takie jak drętwienie rąk, nasilające się w nocy, oraz ból w stawie łokciowym. Przyczyną zespołu kanału nerwu łokciowego jest nieraz długotrwałe i powtarzające się zginanie i prostowanie łokcia. 

Leczenie drętwienia rąk u osteopaty

Terapia osteopatyczna obejmuje wszelkie obszary w ciele, które mogą wpłynąć na występowanie drętwienia rąk w nocy. Celem osteopaty jest usunięcie przyczyny – poprzez m.in. zniwelowanie dysfunkcji w obrębie dłoni, ręki, ramion, szyi czy górnego odcinka kręgosłupa. Terapeuta zastosuje m.in.:

  • Mobilizacje stawowe i tkankowe,
  • Techniki przywracające odpowiednią ruchomość w obrębie stawów i powięzi,
  • Techniki wspomagające odżywienie i regenerację tkanek, drenaż limfatyczny i żylny,
  • Techniki normalizujące właściwą funkcję nerwów. 

Leczenie drętwienia rąk – zespół specjalistów w Centrum Osteopatii Osteoklinika w Warszawie