Ból żuchwy i szczęki może mieć różne przyczyny. Terapia osteopatyczna i fizjoterapia to metody leczenia bólu żuchwy mającego swoje podłoże w układzie mięśniowo-kostnym.
Dlaczego boli żuchwa?
Powszechne przyczyny dolegliwości to m.in.:
- Mięśnie mające udział w pracy żuchwy i szczęki mogą być zbyt napięte lub osłabione.
- Ograniczona jest ruchomość w stawach żuchwy oraz/lub w górnym odcinku kręgosłupa.
- Nadmierne zaciskanie szczęki lub zębów (często o podłożu stresowym) powoduje zbytnie napięcie mięśni żuchwy.
- Uraz w okolicy głowy lub szyi.
- Skutki uboczne wynikające z zabiegu dentystycznego lub noszenia aparatu ortodontycznego (adaptacja do zmian powodowanych przez aparat).
- Nieprawidłowa postawa – w wyniku ciągłego pochylania głowy do przodu mięśnie żuchwy i szczęki pozostają ciągle w nadmiernym napięciu.
Jakie objawy mogą towarzyszyć bolącej żuchwie i szczęce?
Ból żuchwy może dawać objawy bezpośrednio w okolicy stawu, w dolnej lub górnej części kości żuchwy, ucha, twarzy lub promieniować w stronę głowy. Ból żuchwy może występować po jednej stronie lub po obu, żuchwa może również boleć przy dotyku. Możliwe powiązane objawy to np:
- Bóle głowy i szyi,
- Dyskomfort podczas jedzenia i picia,
- Odczucie przeskakiwania szczęki,
- Ograniczona ruchomość żuchwy,
- Trudności z pełnym otwarciem ust,
- Bóle ucha, szumy uszne.
Pomoc w bólu żuchwy – fizjoterapia stomatologiczna i osteopatia
Terapeuci zajmujący się rehabilitacją stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni układu żucia w Osteoklinka Centrum Osteopatii w Warszawie zawsze podchodzą do zgłaszanego problemu holistycznie. Odczuwane dolegliwości w obrębie żuchwy lub szczęki mogą wynikać z dysfunkcji w różnych obszarach ciała, nie tylko tej dającej objaw w postaci bólu. Terapeuci przeprowadzą badanie przedmiotowe i podmiotowe pod kątem napięć, asymetrii czy postawy.
Leczenie polega na zastosowaniu technik manualnych, niwelujących napięcia, przywracających właściwą mobilność w stawach, poprawiających odżywienie tkanek. Praca terapeuty w przypadku bólu żuchwy będzie dotyczyć obszaru jamy ustnej oraz zgodnie z potrzebami, innych obszarów ciała. Fizjoterapeutka pokaże ćwiczenia, które pozwalają na relaksację mięśni żuchwy i szczęki.
Ból żuchwy – terapeuci:
fizjoterapia stomatologiczna dr Anna Daniluk
osteopaci Radosław Dukaczewski D.O., Edyta Skolimowska D.O., Mariusz Godlewski