Ból w klatce piersiowej

Ból w obrębie klatki piersiowej to objaw, z którymi nieraz spotykają się osteopaci w swojej praktyce. Taki ból często wynika z dysfunkcji w obrębie kręgosłupa oraz z pozostawania w stanie wzmożonego napięcia emocjonalnego. Po wykluczeniu przyczyn patologicznych wymagających pilnej pomocy lekarskiej, osteopatia potrafi zaoferować skuteczne leczenie bólu klatki piersiowej. 

Ból w klatce piersiowej pochodzenia mięśniowo-szkieletowego 

Ból odczuwany w obrębie klatki piersiowej może mieć różne przyczyny wynikające w dysfunkcji i napięć w obrębie mięśni, powięzi i stawów. Typowe przyczyny będące wskazaniem do leczenia osteopatycznego to:

 • uraz w obrębie klatki piersiowej (żebra),
 • dysfunkcje kręgosłupa piersiowego oraz żeber, 
 • napięcie mięśniowo-powięziowe, 
 • uraz lub dysfunkcje w obrębie ramienia lub obojczyka (w stawie mostkowo-obojczykowym)
 • stan zapalny stawów mostkowo-żebrowych (tzw. syndrom Tietze’a). 

Ból w klatce piersiowej o podłożu stresowym 

Pozostawanie w sytuacji przewlekłego napięcia emocjonalnego może prowadzić do zaburzeń funkcji w ciele i różnych dolegliwości bólowych. W obrębie klatki piersiowej odczuwany jest ból, pojawia się uczucie ściskania, niemożności zaczerpnięcia głębokiego oddechu, wrażenie ciężkości. 

W sytuacji stresowej pojawia się tendencja do przyjmowania niewłaściwej zgarbionej postawy ciała, usztywniania ramion i karku. Zaburzony zostaje optymalny tor oddechowy – oddech jest zbyt płytki, przepona nie uczestniczy odpowiednio w procesie oddychania.

Ponadto, podczas sytuacji stresowej aktywuje się współczulny układ nerwowy – część autonomicznego układu nerwowego, która odpowiada za mobilizację organizmu w sytuacji zagrożenia i pobudzenia. Efektem jest m.in. zwiększone napięcie mięśni. Dotyczy to oczywiście również mięśni uczestniczących w ruchomości klatki piersiowej i obręczy barkowej, np. mięśnia czworobocznego i mięśnia mostkowo-sutkowo-obojczykowego. 

Gdy układ nerwowy jest przeciążony, zaburzona jest równowaga między działaniem układu współczulnego a przywspółczulnego, odpowiedzialnego za regenerację i relaks. Skutkuje to chronicznym napięciem i wyczerpaniem organizmu oraz zmniejszoną zdolnością regeneracji. Z tego względu, praca regulującą działanie autonomicznego układu nerwowego jest istotnym element terapii osteopatycznej, również w przypadku dolegliwości w klatce piersiowej. 

Jak leczenie osteopatyczne pomaga na ból w klatce piersiowej? 

Osteopata w swojej pracy zastosuje techniki osteopatyczne, które przede wszystkim mają na celu:

 • Usunąć napięcia mięśniowo-powięziowe, 
 • Przywrócić właściwą ruchomość w kręgosłupie piersiowym, w obrębie żeber, mostka, obojczyka,
 • Przywrócić właściwą ruchomość w obrębie przepony, 
 • Usprawnić przepływ limfy, co wspomaga procesy przeciwzapalne w ciele,
 • Przywrócić równowagę w obrębie autonomicznego układu nerwowego,
 • Zdjąć napięcia w obszarze narządów wewnętrznych (np. przełyku, żołądka), stosując terapię wisceralną

Leczenie bólu w obrębie klatki piersiowej – specjaliści w Osteoklinika Centrum Osteopatii w Warszawie