Ból barku – charakterystyka, przyczyny, leczenie

Ból barku może mieć różnorodne przyczyny – przede wszystkim są to przeciążenia, urazy, stany zapalne czy zmiany degeneracyjne pojawiające się z wiekiem. Ze względu na swoją złożoną budowę i funkcje, bark jest podatny na wystąpienie różnych dysfunkcji. Bywa także, że ból w stawie barkowym ma swoją przyczynę w innej części ciała, np w szyi. Terapia osteopatyczna potrafi w wielu przypadkach pomóc pacjentowi – celem leczenia jest wyeliminowanie przyczyny dolegliwości i bólu.

Charakterystyka stawu barkowego  

Staw barkowy to skomplikowana struktura o największym zakresie ruchu ze wszyskich stawów w ciele człowieka. Składają się na niego struktury kostne, mięśnie, pomniejsze stawy, więzadła i inne struktury tkanek miękkich. W obrębie stawu barkowego mogą występować różne dysfunkcje powodujące ból i inne dolegliwości, takie jak:

  • opuchlizna,
  • zmniejszony zakres ruchu,
  • drętwienie czy osłabienie siły mięśniowej.

Możliwe przyczyny bólu barku

Poniżej przedstawiamy przyczyny bólu stawu barkowego, w przypadku których warto udać się do osteopaty:

  • Uszkodzenia stożka (pierścienia) rotatorów. Jest to grupa mięśni otaczających staw barkowy. Uszkodzenia w obrębie tej struktury najczęściej wynikają z urazu lub przeciążenia czy nadwyrężenia stawu barkowego; 
  • Dysfunkcje w obrębie szyi;
  • Dysfunkcje w obrębie kręgosłupa piersiowego lub stawów żebrowo-kręgowych;
  • Zamrożony bark – w tym przypadku silny ból, zesztywnienie i postępujące ograniczenie ruchomości w stawie barkowym nie są związane z urazem; często dotyczy kobiet w wieku 40 – 65 lat. Istotnym elementem terapii jest rehabilitacja z fizjoterapeutą; 
  • Zespół bolesnego barku; 
  • Zapalenie torebki stawowej w obrębie barku; 
  • Uwięźnięcie nerwu – czasem struktury otaczające nerw takie jak np. powięź czy mięśnie uciskają na nerw, co może powodować objawy bólowe, drętwienie i inne;
  • Uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego;
  • Urazy wynikające z ustawicznych napięć i przeciążeń (RSI) – najczęściej na skutek wykonywania powtarzalnych czynności w pracy, powodujących nadwyrężenie stawu barkowego. Elementami terapii powinny być fizjoterapia oraz dbanie o minimalizowanie nieprawidłowych wzorców ruchowych w dniu codziennym. 

Jak wyglada leczenie bólu w stawie barkowym?

Diagnostyka obejmuje wywiad i badanie przedmiotowe. Osteopata w badaniu koncentruje się nie tylko na barku, ale sprawdza wszelkie struktury w ciele, których dysfunkcje mogą dawać objawy bólowe w stawie barkowym. Zapyta o przebyte urazy i kontuzje, np szyi, o funkcjonowanie poszczególnych systemów ciała, np. układu trawiennego. Z tego też względu, leczenie bolesnego barku będzie nieraz polegać na leczeniu także innej struktury / innych struktur w ciele. Terapeuta może poprosić o wykonanie badań obrazowych – jeśli pacjent posiada aktualne badania, warto je zabrać na wizytę. Terapia osteopatyczna jest formą leczenia zachowawczego, a w stanach pozabiegowych ma na celu przywrócenie sprawności i funkcji w stawie barkowym. 

Osteopata dąży do znormalizowania napięć w problematycznym obszarze, poprawy zakresu ruchu w stawie barkowym, poprawy odżywienia tkanek i przyspieszenia regeneracji (m.in. zastosuje techniki wspierające organizm w radzeniu sobie ze stanem zapalnym).